Vanaların Enerji Tasarrufuna Etkisi

vanalarin-enerji-tasarrufuna-etkisi

Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde enerji tüketim dağılımı birçok parametreye ve sistemdeki ekipmanların tümüne bağlıdır. Sıcaklık kontrolü gereksinimi, sistemin karmaşıklık derecesine, büyüklüğüne ve kullanılan cihazların tipine bağlı olarak geniş ölçüde değişir. Enerji tüketimini etkileyen parametreler; radyasyon, dış hava sıcaklığı, iç yükler, ayar sıcaklığı, alınan taze hava, bina yapısı, enerji üretim ve transfer verimliliği. Bu parametrelere bağlı olarak tasarruf edebileceklerimiz ise; pompalama, debi limitleme, soğutma grubu, bölgesel soğutma, terminal üniteler (fan), sıcaklık ayarı ve konfor sıcaklığıdır.

Kontrol vanaları ile debi ve sıcaklık kontrol performansını arttırmak tüm kullanıcılara fayda sağlar. Bu fayda konfor seviyesinde artış, düşük enerji tüketimiyle faturalardaki düşüş ve daha sessiz vana çalışması olarak size döner.

Otomatik kontrol vanaları ile sıcaklık, nemlilik, akış ve basınç olmak üzere birçok değişken kontrol edilebilir. Ancak doğrudan kontrol ettiğimiz iki değer aslında sıcaklık ve basınçtır. İki yollu otomatik bir vanaya giren akışkan termostattan veya bina otomasyonundan aldığı bilgiye dolayısıyla ısıtma ya da soğutma ihtiyacına göre tam ya da azaltılmış debide vanadan çıkar ve terminal üniteye gider. İstediğimiz debiyi tam olarak yakalayabilmek aşağıda bahsedeceğimiz vana otoritesi, vana karakteristiği ve sistem karakteristiğine bağlı olan vana boyutlandırması ile mümkündür.

Konumuzla ilgili tüm ihtiyaçlarınız için TERMOVALVE’yi aramaktan çekinmeyin. Uzman ekibimiz sizi doğru bilgilendirerek ihtiyacınız olan ürünleri sunacaktır.

Tel: (0212) 679 19 91 | Email: [email protected]

Sosyal Medya'da Paylaşın!